Нова енергетика: що означає перехід на європейську модель енергоринку
12 июня 2017

Нова енергетика: що означає перехід на європейську модель енергоринку

Україна увійде до спільної енергетичної системи Євросоюзу Фото: EPA/JULIAN STRATENSCHULTE

Президент України Петро Порошенко підписав закон «Про ринок електричної енергії» . Що відтепер зміниться для споживачів — Громадське з’ясовувало у експертів.

Як ухвалювали закон?

Парламент ухвалив закон у другому читанні і в цілому 13 квітня 2017 року. Тільки між першим і другим читанням законопроекту, за участю спеціально створеної робочої групи, у нього внесли понад 1200 правок. Навіть після цього перша спроба ухвалити його у другому читанні виявилася неуспішною, тому закон вносили повторно на друге читання.

Яка мета закону?

Він впроваджує в Україні Третій Енергетичний Пакет ЄС. Його ідея — зробити більш відкритими внутрішні ринки газу та електроенергії у країнах Євросоюзу. Україна приєдналась до нього у 2009-му і мала виконати всі вимоги для впровадження Пакету ще до 2015-го.

Завдяки цьому закону Україна увійде до спільної енергетичної системи Євросоюзу. Будуть запроваджені біржі електроенергії, українські ТЕС матимуть можливість отримати ринкову ціну за свій продукт.

Як працюють енергетичні ринки ЄС?

Основою їхнього функціонування є ринкові відносини. Тобто держава не регулює ціни, а лише здійснює контроль та моніторинг.

Також у сегменті збуту відсутні природні монополії. Це дає можливість новим учасникам входити на ринок. При цьому їм всім надаються рівні умови доступу до мереж транспортування та розподілу енергоносіїв.

Більш того, споживачі самостійно обирають постачальників послуг, а інформація щодо обсягів поставок, попиту, наявності транспортних потужностей, структури тарифів є відкритою.

Як це працює зараз в Україні?

На ринку виробників електроенергії присутні фактично три компанії — державні Енергоатом та Укргідроенерго і ДТЕК Ріната Ахметова. На трьох вони виробляють понад 85% всієї електроенергії.

Скуповує електроенергію державне підприємство «Енергоринок». При цьому, більшість операцій відбувається за фіксованими тарифами. Їх встановлює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Далі «Енергоринок» продає електроенергію обленерго, а ті — споживачам за фіксованими цінами. Споживач не може змінити обленерго, якщо ціна або якість послуг його не влаштовує.

Що тепер зміниться?

Відтепер стартує дворічний перехідний період, протягом якого всю архітектуру ринку перебудують у відповідності до правил, які зараз працюють в ЄС. Наприклад, у галузі повинна з’явитися конкуренція та не має бути перехресного субсидування — різних цін для різних груп споживачів. Наприклад, коли промисловість платить за енергію набагато дорожче, щоб держава могла тримати низькі ціни для населення. Або коли тарифи однакові, а вартість транспортування енергії — різна.

Також з’явиться новий суб’єкт ринку — трейдер.

«Він має купувати електроенергію в електростанцій і послугу розподілу (доставки по суті) у обленерго» , — пояснює співзасновник проекту Greencubator Андрій Зінченко.

Трейдером може бути будь-яка фірма, яка здійснює купівлю енергії виключно з метою її перепродажу, крім продажу споживачеві. Трейдери мають збільшити кількість гравців на ринку, тобто — стимулювати конкуренцію.

Що станеться з обленерго?

«Вони мають розділитися на операторів електромереж (природних монополістів, діяльність яких регулюється) і власне постачальників електроенергії. На ринку конкуренцію їм складуть спочатку українські постачальники, а з часом — й іноземні трейдери. Але на роздрібному ринку це перспектива 5-6 років» , — пояснює Роман Ніцович, керівник програм DiXi Group.

ДП «Енергоринок» у нинішньому його вигляді працювати не буде. Натомість матиме дві функції – оператора ринку електроенергії та «гарантованого покупця», який буде викуповувати всю енергію, добуту з відновлювальних джерел.

«Головний акцент нового ринку — інтереси споживача. Тобто можливість вибору постачальника — як у виборі оператора і тарифу мобільного зв’язку. Вища якість послуг: менше стрибків напруги і відключень. Конкурентні ціни» , — говорить Ніцович.

Водночас, потрібно розуміти, що процес переходу буде поступовим — це кропітка робота у площині регулювання, технічних і технологічних заходів, організації всіх учасників цього ринку на нових правилах. ​

Источник