Енергетична незалежність України залежить і від розробки Новокостянтинівського родовища
1 сентября 2016

Енергетична незалежність України залежить і від розробки Новокостянтинівського родовища

Переконані в цьому депутати обласної ради, які на шостій сесії обласної ради підтримали депутатський запит Орлова Леоніда (членполітичної партії “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина”) про необхідність відновлення будівництва заводу з виробництва ядерного палива для реакторів ВВЕР-1000 та розвиток розробки покладів уранової руди на Кіровоградщині. Депутати одностайно прийняли звернення до Кабінету Міністрів України:

ЗВЕРНЕННЯ

депутатів Кіровоградської обласної ради до Кабінету Міністрів України щодо розвитку урановидобувної галузі

Енергетичною стратегією України на період до 2030 року, схваленою розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24.07.2013 № 1071, передбачено розвиток виробництва уранового концентрату в Україні до повного забезпечення українських атомних електростанцій власним ураном, цирконієм та ядерним паливом. Даним документом також визначається, що для подальшого розвитку уранового виробництва потрібно забезпечити більш інтенсивне проведення геологорозвідувальних робіт, що дозволить забезпечити задоволення потреб українських АЕС паливом на подальшу перспективу.

Згідно з планами, наміченими Стратегією, у період після 2030 року єдиною складовою ядерного палива, що не виробляється на території України, має бути збагачення урану.

Кіровоградщина має дуже багаті поклади уранової руди. Зокрема, Новокостянтинівське родовище є найбільш перспективним для України. Запаси родовища (100 тис.т. урану) оцінюють як найбільші в Європі і п’яті в світі за потужністю. Розробка Новокостянтинівського родовища дозволить Україні зайняти 2-е місце серед урановидобувних країн світу.

Водночас із цим, будівництво заводу з виробництва ядерного палива для реакторів ВВЕР-1000 в Україні, яке було розпочато в районі смт Смоліне Маловисківського району, заморожене, кошти на розвиток розробки Новокостянтинівського родовища державою не виділяються, не забезпечується в повній мірі робота Державного підприємства “Східний гірничо-збагачувальний комбінат”, до складу якого входять дві діючі шахти – Смолінська і Інгульська, які за своїм енергетичним еквівалентом рівноцінні 60 ти вугільним шахтам.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2004 року № 1691 було затверджено Державну програму забезпечення сталого розвитку регіону видобування та первинної переробки уранової сировини на 2006-2030 роки, якою передбачалося фінансування заходів соціального розвитку регіону та захисту населення. Дана постанова втратила чинність (Постанова Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року № 704). Прийнята натомість Державна цільова економічна програма “Ядерне паливо України” розрахована на період до 2013 року.

В той же час, в багатьох країнах сьогодні чітко простежується спільний рух до забезпечення енергетичної незалежності та самостійності, в якому ядерна енергетика може бути значною частиною енергобалансу. Ця діяльність підтримується винесенням в пріоритети довгострокової енергетичної безпеки та самозабезпеченням енергоресурсами.Україна, будучи великою європейською державою, не повинна залишитися в стороні від глобальних тенденцій, особливо враховуючи гостроту, з якою перед нами постало питання енергетичної незалежності.

Враховуючи вищевикладене, пропонуємо розглянути можливість забезпечення державного фінансування розвитку урановидобувної галузі в Україні, передбачивши зокрема відновлення будівництва заводу з виробництва ядерного палива для реакторів ВВЕР-1000 та розвиток розробки покладів уранової руди на Кіровоградщині.

Ссылка на источник: http://www.oblrada.kirovograd.ua/event/energetichna-nezalezhnist-ukraini-zalezhit-i-vid-rozrobki-novokostyantinivskogo-rodovischa-